Zumex Versatile Pro All-in-One/Podium
Effektiv och användarvänlig
En juicepress som står för autonomi och funktionalitet, framtagen för modern, enkel och bekväm självservering av juice. Med ett lätt och elegant podium/underskåp som inkluderar en avfallsbehållare som rymmer upp till 52 liter. Versatile är numera även ännu lättare att rengöra tack vare det nya 1Step Extraction kitet som gör att det går snabbt att ta loss hela enheten som pressar apelsinerna. Dessutom kan hela Extraction kitet diskas i maskin!
Tekniska detaljer
- Passar hotell och stormarknader som har medelstor till stor efterfrågan på juice.
- Kapacitet: korgen rymmer 10 kg frukt – pressar 22 apelsiner/min.
- Diameter på frukten: 65 – 81 mm
- Power: 380 W
- 230-240 V / 50-60 Hz | 115 V / 60 Hz
- Finns i fyra färger: Orange, Silver och Graphite och Svart
- Tillgängliga tillbehör: 1Step Extraction Kit S (art nr 08221) för småcitrus 45-67 mm. 1Step Extraction Kit M (art nr 08220 – standard som medföljer maskinen).
Versatile har en digital display med touch kontroll, samt 2 olika lägen, ett för självservering och ett för produktion (programmera så att maskinen pressar exakt antal apelsiner utan att behöva hålla in kranen).
Leveranstid: 1-2 veckor
Denna maskin finns även som bänkmodell: Zumex Versatile Pro bänkmaskin.